Çocuğunuzun Girişimci Olarak Yetiştirmenin Yolları

Artık devir değişiyor. Üst üste ortaya çıkan yeni nesil girişimciler, milyar dolar kazandıran projelerden sonra, günümüzde artık, iyi bir üniversiteden mezun olup kurumsal bir firmada çalışmak,
başarıyı bulmak için en iyi yollardan biri olarak gözükmemekte. Bu durumun farkında olan genç veliler, artık çocuklarına girişimciliği teşvik edecek şekilde çok küçük yaştan yetiştirmeye başlıyorlar.

 

 1. HARÇLIĞI EV İŞLERİNE YARDIM EDEREK KAZANMASINA OLANAK SAĞLAYIN.
  İyi bir iş etiğine sahip olması için çocuğunuza harçlığı hak etmesi gerektiğini aşılayın. Bulaşık makinesini boşaltmak, masayı kurmaya yardım etmek,
  gibi küçük ev işlerine yardım etmesini sağlayarak harçlığını kazanıyormuş gibi izlenim yaratmak onu cesaretlendirecektir.
 2. ÇOCUĞUNUZA BANKA HESABI AÇIN
  Çocuğunuzun birikim yapmasını sağlayın. Bankaların buna benzer çocuk hesaplarını kullanarak bunu bir eğlence yolu haline getirin.
  Hesabında ne kadar olduğunu, ne kadar yatırdığı gibi küçük hesapları ona yaptırın.
 3. DAHA FAZLA HARÇLIK KAZANABİLECEK YOLLAR YARATIN.
  Harçlıklarının ötesinde de kazançları olabileceği ortamlar yaratın. Örneğin arabanızı beraber yıkarsanız ona ekstra harçlık verin.
  Böylece yeni fikirler üretmeye başlayacaktır.
 4. FİNANS BECERİLERİNİ GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELERİ TEŞVİK EDİN.
  Hepimiz dükkânda bir şeyler aldırmak için ağlayan, yalvaran çocuklara şahit olmuşuzdur ya da bizzat yaşamışızdır.Fakat bu anları iyi değerlendirebilirseniz, ona bir şey öğretebilirsiniz. Çocuğunuz sizden gereksiz ya da pahalı bir şey istediğinde, bunu ona harçlığını biriktirmesi için bir hedef haline getirin.
 5. KENDİ FİKİRLERİNİN PEŞİNDEN GİTMESİNE İZİN VERİN.
  Çocuğunuz web sitesi açmak, blog açmak, limonata standı kurmak gibi fikirlerle gelirse ona destek verin. Yaşayarak öğrenmesini sağlayın. Fikrini nasıl hayata geçireceğini, malzemeleri nereden bulması gerektiğini, müşterilerini nasıl bulması gerektiğini ve kazandığı parayla ne yapacağını sorun. Hata yapmasına izin verin. Böylece hatalarından ders çıkarabilecekler ve kendi fikirlerini hayata geçirme konusunda cesaretleneceklerdir.
 6. TAKIM ÇALIŞMASINI ÇĞRETİN. 
  Takım çalışmasını ve takıma dayalı sporları yapmasını teşvik edin.
 7. BÜYÜK GİRİŞİMCİLERDEN BAHSEDİN. 
  Kendi kendine öğrenirken ona rol modeli olabilecek ünlü girişimcilerden bahsedin, hikâyelerini anlatın. Hayatlarından örnekler vererek
  onları erkenden başlamaya cesaretlendirebilirsiniz.