Yeni Bir Lider Olarak Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Yeni liderlerin hata yapmaları alışılagelmedik bir durum değildir fakat bazı hatalardan kaçınılabilir. İşte aşağıda kaçınılabilecek 7 hata ve bunları nasıl önleyeceğiniz hakkında bilgiler: 

 1. HER KARARI SİZİN VERMENİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMENİZ
  Her kararı sizin vermeye çalışmanız sizi sadece bir mikro yönetici yapar. Güçlü liderler bazı kararların, kendisi kadar iyi bir şekilde başkası tarafından verilebileceğini bilirler ve kendi liderlik yeteneklerini başkalarına aşılama yolunda onlara yetki vermekten daha iyi bir yol yoktur.
 2. HERŞEYİ BİLDİĞİNİZİ DÜŞÜNMENİZ
  Ne kadar akıllı olduğunuzu düşünseniz de, kimse bir ‘çok bilmiş’ için çalışmak (yönetilmek) istemez. Güçlü liderler her zaman öğrenecek daha fazla şey olduğunu bilirler ve her gün yeni bir şeyler öğrenmek için arayışa geçerler.
 3. İZLEMİYORKEN BİLE İZLENDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜP HATAY DÜŞMEK
  Lider 7/24 liderdir, liderlik yeteneğinizi zayıflatmanın en kolay yollarından biri de liderlik yaparken farklı bir kişilik takınmak, diğer zamanlarda farklı bir kişilik takınmaktır.
 4. TAKIMINIZIN ÖNEMİNİN FARKINA VARMAK
  Ortada liderlik yapacak bir olgu yoksa, lidere de gerek yoktur. Bir takımı tartmanın en iyi yolu sonunda takımda kalan insanların sayısıdır. Eğer sonuçlar bireysele nazaran takım olarak daha iyiyse eğer, emin olun ki lider yapılması gerekeni yapıyor demektir.
 5. HER ŞEYİ ÇOK HIZLI SÖYLEDİĞİNİZİN VE YAPTIĞINIZIN FARKINA VARMAYIP SIK SIK HATA YAPMAK
  Bir şeyleri ne kadar iyi ve hızlı idare ettiğinizi düşünseniz de her zaman üzerinde biraz da olsa düşünmeniz gerekir. Hiçbir şey bir lideri yanlış anlaşılmaktan daha hızlı batıramaz. Unutmayın ki sadece bir kelime ve ya cümle yanlış anlaşılmaz, bir lider olarak sizin her hareketiniz ve davranışınız ince elenip sık dokunacaktır.
 6. ZAMANI GELDİĞİNDE LİDERLİK YAPMAKTAN KORKMAK 
  Her şey güzel giderken herkes liderlik yapabilir. Esas zor zamanlarda bir lidere ihtiyaç duyulur.Dik durmaktan ve zor kararlar vermekten korkmayın. Doğru ve ya yanlış, önemli değil, bu size sorumluluklarınızdan kaçmanıza ve liderlik yapmamanıza nazaran size saygınlık kazandıracaktır.
 7. EN ÖNEMLİ ŞEYİN SİZ ORADA YOKKEN GERÇEKLEŞENİN FARKINDA OLAMAMAK 
  Bu sizin doğru insanı ekibe katmanızda bitiyor aslında, etrafta olmadığınızda gözününüz arkada kalmayacağı insanda. İyi bir lider, rahatlıkla bir organizasyondan, takımın performansında her hangi bir düşüş olmayacağından emin olarak uzaklaşabilmelidir.